Alergen seler

Seler

Znane białka alergenne selera to API G1 (17 kDa) API, API G4 oraz różne białka o masie cząsteczkowej w zakresie 32-70 kDa. W tworzeniu potencjału alergenne selera, pewien udział mają również obecne w nim cukry. Składniki zawierające pochodne selera obejmują suszone proszki i płatki, przyprawy, sole aromatyzowane.

Stabilność alergenów seler z selera. API g1 zachowuje aktywność immunochemiczną po symulacjach trawienia (środowisko żołądka i dwunastnicy). Potencjał alergiczny selera utrzymuje się nawet po obróbce termicznej (ponad 60 minut w temperaturze 100 °C), przez co można uznać białka alergenne selera jako te o wysokiej odporności na rozkład termiczny,

Ciężkie reakcje alergiczne na seler są spotkane często lub bardzo często. Reaktywność krzyżowa (alergia krzyżowa) jest stwierdzana wspólnie z alergią na pyłek brzozy, pyłek bylicy i innych członków Apiaceae i Umbelifferae. Alergeny z selera są dość stabilne w obróbce termicznej, przez co relacje alergiczne na seler są często zgłaszane po spożyciu surowego, ale również gotowanego selera.

Alergia na seler jest najczęściej odnotowywana w krajach Europy Środkowej (Szwajcaria, Austria) i we Francji. W mniejszym stopniu w krajach Europy Południowej (Włochy). Sporadyczne alergię na seler stwierdza się wśród osób zamieszkujących Stany Zjednoczone.

Alergen seler

One Reply to “Alergen seler”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *