Orzeszki ziemne
Znane alergeny orzeszków ziemnych to ARA h1 65 kDa i ARA h2 17kDa. Stabilność alergenów orzeszków ziemnych jest wysoka i to zarówno na temperaturę jak i saki trawienne.
Ciężkie reakcje alergiczne stanowią bardzo wysoki odsetek całkowitej liczby reakcji alergicznych na ten alergen. Powszechnie uznaje się, że orzeszki ziemne są jednym z najsilniejszych, o ile nie najsilniejszym alergenem. Tak jak większość alergików na popularne alergeny pokarmowe zareaguje przy ilościach ok 10 mg białka alergennego, to w przypadku orzeszków ziemnych reakcje te często występują już przy około 1 mg białka.
Alergia na orzeszki ziemne czasami jest łączona z reakcją alergiczną na rośliny strączkowe, takie jak łubin. Alergiczne reakcje krzyżowe często występują również z orzechami, chociaż brak jest ścisłego związku botanicznego między orzechami a orzeszkami ziemnymi. U niektórych osób posiadających alergię na pyłek brzozy wykazano, że mają one jednocześnie alergię na orzeszki ziemne.
Alergia to orzeszki ziemne jest uważana za najczęstszą przyczyną zgonu biorąc pod uwagę zgodny wywołane przez alergeny pokarmowe.
W przeciwieństwie do alergii na jaja i mleko, większość dzieci z alergią na orzechy ziemne nigdy nie wyrośnie z tej alergii.
Do 80% dzieci posiadających alergię na orzeszki ziemne zareaguje na pierwszą ekspozycję na ten alergen. Nie wiadomo, w jaki sposób dzieci te nabyły alergię bez bezpośredniego wcześniejszego kontaktu z alergenem. Możliwym wydaje się scenariusz w którym to alergia przenoszona jest z matki na dziecko w okresie ciąży. Istnieją również obawy, że w niektórych przypadkach alergia może się rozwijać na skutek kontaktu z kosmetykami zawierającymi olej z orzeszków ziemnych.
Ilość osób posiadających alergię na orzechy ziemne wydaje się wzrastać z roku na rok. Wzrost przypadków alergii jest stwierdzany przede wszystkim u dzieci.