Orzechy
Wiele gatunków orzechów wykazuje potencjał alergenny. W przypadku migdałów brak jest systematycznych badań w tym zakresie, jednak przyjmuje się, że w powstawianiu potencjału alergicznego znaczenie maja lipidy (tłuszcze) transportujące białka. Białka alergenne w orzechach brazylijskich to Ber e1 (9kDa) oraz cztery inne grupy białek o masach cząsteczkowych < 5 kDa, 15-25-40 kDa, 20 kDa i 45-50 kDa, Alergeny w orzechach nerkowca to w sumie 9 białek o masach: < 14,4 kDa, 38,5 kDa, zespoły białek o masach 12.1 kDa , 13.2 kDa, 38,5 kDa i inne. Orzechy laskowe zawierają następujące alergene: białka alergenne 18 kDa (silne homologii Bet v1 obecne w alergenach brzozy oraz silne homologii z KR a1 – główne alergeny pyłku leszczyny), inne alergeny o masach 14 kDa, 37 kDa i 69 kDa.
Produkty żywnościowe i surowce zawierające pochodne orzechów to m.in. słodycze, oleje, pralinki, proszki, marcepan.
Stabilność alergenów orzechów na procesy obróbki termicznej jest bardzo wysoka. Ciężkie i bardzo ciężkie reakcje alergiczne stanowią wysoki odsetek wszystkich stwierdzanych reakcji alergicznych na orzechy.
Stwierdzana jest reaktywność krzyżowa z wieloma innymi substancjami. Migdały tworzą reakcje krzyżowe z innymi gatunkami orzechów, szczególnie orzechem włoskim, orzechem laskowym. Orzech brazylijski wykazuje serologiczną reaktywność krzyżową z albuminami 2S innych orzechów i nasion (np. gorczyca). Orzechy nerkowca tworzą reakcje krzyżowe i możliwe działanie uczulające z pistacjami i mango. Orzech laskowy wywołuje reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i orzechami laskowymi, natomiast orzechy włoskie z albuminami 2S i innymi orzechami i nasionami.